Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dollar

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: ORADEA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu stiu cum e la tine...dar in Oradea cei mai seriosi sunt cei de la Asigurari Ion Tiriac....
Skip ads

  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca vroiai sa te referi la Allianz Tiriac. Da, in general, am auzit si eu la fel. Dar primele de asigurare sunt si cele mai mari. Pentru mine sunt chiar prohibitive. 850 euro pe an! Am gasit si valori mai mici, cea mai convenabila fiind de 640 euro, dar unii zic ca n-ar fi chiar departe de faliment (Astra).
  • dollar

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: ORADEA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
looool..da la Allianz Tiriac ma refeream...am avut colegi care au avut accidente...si e o diferentza de la cer la pamant intre serviciile oferite de Allianz Tiriac si cele oferite de Asirom. In legatura cu Astra...nu stiu ce sa zic....oricum suntem acum offtopic...poate deschidem un topic numai despre asa ceva:)
  • Chriss Tee

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2013 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Eu te sfatuiesc sa schimbi si rola... Am un Astra F si am ramas in drum pe la 145000 km (si n-am de ce sa cred ca nu sunt reali) din cauza ca rola era uzata si a rupt cureaua ...
In Ploiesti am gasit curea ContiTech 750k si rola Opel (GM) cu vreo 1100k ROL plus manopera service (nu mai stiu exact cat a durat da ...) ~ 2ore x 7 EUR (ca sunt client vechi).
Skip ads

  • dollar

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: ORADEA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu mi-am pus curea ContiTech (cu 1.300.000 lei)dar, repet, este garantata numai 60.000 km fata de cureaua ce am gasit-o la reprezentanta Opel(garantata 120.000 km). Oricum....cureaua + rolele m-ar fi costat ~ 300 euro la reprezentanta Opel.Smile)
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Fratilor spuneti-mi si mie, la Astra Y20DTH are lant de distributie sau curea? E din 2000!
  • dollar

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: ORADEA
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
din cate stiam eu la motor de 2.0 este lant....dar nu sunt sigur 100%...un prieten are Astra din 2001 de 2.0 si are lant
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Si eu stiu ca 2.0dti si 2.2dti is cu lant, de asta sunt putin mai zgomotoase, insa elimina bataia de cap cu schimbatul curelei.
Dar nu sunt foarte sigur, verifica sa fii sigur.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Si eu stiu ca 2.0dti si 2.2dti is cu lant, de asta sunt putin mai zgomotoase, insa elimina bataia de cap cu schimbatul curelei.
Dar nu sunt foarte sigur, verifica sa fii sigur.

*
Da, au lant, amicul nostru poate sa doarma pe ambele urechi... Wink
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan:

m-am uitat si in TIS si in AutoData si ei spun ca la 150000km. acum eu cred ca e bine sa o schimbi pe la 120000. a mea cand am schimbat-o (85000km) era ca noua.
  • nico3

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2004

  • Mesaj Privat
senator1
Da-mi si mie adresa sau telefonul de la AUTO-BMG! E in Bucuresti? Despre CASCO eu am facut numai la Alliantz - Tiriac. Am auzit ca nu discuta in caz de necazuri si pun piese originale OPEL! Eu n-am avut probleme dar asa am auzit. Intradevar sunt cam scumpi!
  • bau33

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Am un Y22DTR- distributie cu lant din cite am inteles - lantul de distributie nu trebuie schimbat niciodata?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Se schimba si ala, dar pana la 1 mil km probabil poti sa stai linistit.
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
sandumbogdan a scris:Se schimba si ala, dar pana la 1 mil km probabil poti sa stai linistit.


Mare fericire mare !!! Cool
  • Metal

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2004

  • Mesaj Privat
posteaza si tu contactul pentru Auto-BMG.
Eu am gasit preturi relativ ok la di-bas si te lasa sa te holbezi la masina:D
Ma deranjeaza chestia asta ca multi nu te lasa (ex. Uninon Motors). Ce garantie am eu ca nu au terminat masina intr-o ora si o tin 3 sau mai mult, ca suntem negri in romania, ce garantie am ca nu se servesc cu diverse piese.
Astia de la di-bas vroiau 30 euro pt distributie si au ora 10euro. Am mai vrut filtru de aer la motor si inca cateva chestii si pt fiecare primeam un pret... care nu era estimativ si atunci care era treaba cu 10 euro/ora?
Oricum alta experienta interesanta am avut-o sunand la GTT (tot service Opel) unde am aflat ca la ei dureaza o zi intreaga schimbatu de distributie. Acum ori ei nu se pricep ori vor sa te fure la ore. Oricum sunt de ocolit.
As fi vrut sa incerc la Augsburg am inteles ca sunt ok.
La erebus alta distractie. Cand am sunat sa intreb mi-au zis 8.5 mil schimbatu :O acum poate au inclus si rolele, pompa de apa, masaj si cola... nu stiu...
O sa deschid un thread pe team service-urilor. Unde merita sa iti duci masina si unde tre sa treci repede...
  • senator1

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Cred ca mie mi-ai cerut sa postez adresa celor de la Auto-BMG. Iat-o:
AUTO-B.M.G SRL
Adresa: BUCURESTI, STR. GH. TITEICA NR. 99, S2
Telefon: 2428647
Eu va mai indic inca odata si site-ul care arata service-urile autorizate de http://www.rarom.ro/service_bucuresti.html
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Sunt cam confuz...pana la urma, Vectra mea (din semnatura) are distributia pe curea sau pe lant? Rolling Eyes
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Sunt cam confuz...pana la urma, Vectra mea (din semnatura) are distributia pe curea sau pe lant? Rolling Eyes


Eu cred ca ai lant... Si mai cred ca am dreptate Wink
  • Cata B

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am citit o opinie pe un alt forum cum ca dieselul de 2.0 litri de la Opel este mai slab decat cele de 2.2 si 1.7. Si nu ma refer la zgomot. Pareri?
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
2.0 si 2.2 sunt pe alta tehnologie decat 1.7 , nu poti sa compari. este ca si cum ai compara un 1.6 8v cu 1.6 16v, intr-adevar 2.0 este mai slab ca si 2.2.....cu circa 24CP Surprised
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR